Odmiany drewna

BSH standardowo produkowane jest z drewna świerkowego. Rzadziej wykorzystuje się jodłę, sosnę, modrzew lub daglezję. Inne drewna miękkie zgodnie z DIN 1052:2008, zał. H.2 (3) albo z nową, jeszcze nieopublikowaną normą DIN V 20000-3 są dozwolone, ale nie są powszechnie wykorzystywane. Przy innym drewnie niż świerk zazwyczaj należy się liczyć z dłuższymi czasami dostawy. O inne gatunki drewna powinno się zatem pytać oraz zamawiać je z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dopuszczalne gatunki drewna

Świerk Standardowo
Jodła, sosna, modrzew, daglezja Rzadziej

BSH zgodnie z DIN EN 14080: 2005-09 mogłoby być też wyprodukowane z twardego drewna liściastego. Norma DIN V 20000-3 nie będzie jednak zawierać zasad zastosowania tego drewna jako BSH, a zatem BSH z drewna twardego według normy DIN EN 14080: 2005-09 nie może być zastosowane w Niemczech bez specjalistycznej aprobaty technicznej lub indywidualnego pozwolenia w wyjątkowych przypadkach.

Nie wszystkie gatunki drewna wymienione w powyższej tabeli mogą być obecnie sortowane maszynowo. Dla BSH z innego drewna niż świerk, przy klasie wytrzymałości GL 32 (odpowiada BS 16) producent powinien otrzymać zapytanie z możliwie dużym wyprzedzeniem.

Źródło: Studiengemeinschaft Holzleimbau

Logo innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

"Dotacje na innowacje"
Inwestujemy w waszą przyszłość.

Logo unia europejska

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę