Czym różni się konstrukcja monolityczna od szkieletowej?

Jest to pierwsze pytanie, na które trzeba znać odpowiedĹş, zapoznając się z systemem HBE. Ściany i stropy w tym systemie to pełne, jednolite elementy z drewna klejonego warstwowo. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość, odporność ogniowa i funkcjonalność podczas użytkowania. Natomiast konstrukcja szkieletowa to ściany, składające się z belek rozmieszczonych zazwyczaj co 60 cm, wypełnione materiałem izolacyjnym.

Kiedy już wiemy na czym polegają różnice, jesteśmy w stanie docenić funkcjonalność systemu HBE. Na przykład chcemy zawiesić szafkę w kuchni. Przy budynku zbudowanym w systemie HBE potrzebujemy wkrętarkę, parę wkrętów, 3 minuty pracy i szyna mocująca przytwierdzona jest do ściany. Przy technologii szkieletowej - szukamy w projekcie, gdzie znajdują się słupki konstrukcyjne (nie przymocujemy szyny, na której będą wisieć szafki do płyty g-k czy termoizolacji), mierzymy, wiercimy i wierzymy w to, że nawet jak trafimy w środek słupków szafki będą się mocno trzymały. Przy technologii tradycyjnej murowanej nie obejdziemy się bez wiertarki udarowej, kołków rozporowych, siły naszych mięśni i mnóstwa czasu.

Logo innowacyjna gospodarka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

"Dotacje na innowacje"
Inwestujemy w waszą przyszłość.

Logo unia europejska

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę